Can't find what you need?
Contact Us
Home
Teams
Games
2020 Games
2019 Games
Messaging
Information
Facts
Documents
Past National Champions
Coach Registration
Attending Colleges
Recruits - Boys
Recruits - Girls
SincUs
Fields
Live Update
Referees
Support
DIVISIONS
VENUES
CLUBS
Find Game
Game #:
Archives
Results for 2019
Click the H or A to the left of the Team name to access the team page and contacts.
Click the venue name for the map or to contact the assignor.
Schedule
Standings
Bracket
Under 12 Boys Division Schedule
Saturday
3/30/2019
UNVERIFIED
10:00 AM
#01026
H:
PENN FC YOUTH BLACK 2007B
A:
PA Classics Elite Blue 2007b
2
0
Under 12 Boys Division
Keller Field 2
Saturday, April 6, 2019
Saturday
4/6/2019
UNVERIFIED
9:00 AM
#01034
H:
Radnor SC Samba 2007b
A:
ENCO RED 2007B
2
3
Under 12 Boys Division
Proving Grounds #03A
Saturday
4/6/2019
UNVERIFIED
11:00 AM
#01024
H:
PA Rush Nero Blue 2007b
A:
KEYSTONE FC PREMIER 2007B
0
1
Under 12 Boys Division
Pine Run Elementary
Saturday
4/6/2019
UNVERIFIED
5:30 PM
#01047
H:
LNUSC FURY 2007B
A:
Electric City Shock JR Volt 2007b
3
2
Under 12 Boys Division
Core Creek Park Field 8
Saturday
4/6/2019
UNVERIFIED
6:30 PM
#01030
H:
Ukrainian Nationals Black 2007b
A:
NUU Warriors 2007b
1
1
Under 12 Boys Division
Ukrainian Nationals 06A
Sunday, April 7, 2019
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
8:00 AM
#01036
H:
LOWER MERION SC LOST BOYS 2007B
A:
Radnor SC Samba 2007b
3
0
Under 12 Boys Division
YSC Sports Outside Turf 1
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
10:45 AM
#01031
H:
ENCO Red 2007b
A:
HULMELVILLE SC UNITED JR'S 2007B
0
1
Under 12 Boys Division
Fox Run 1
Sunday
4/7/2019
11:00 AM
#01027
H:
ELECTRIC CITY SHOCK JR VOLT 2007B
A:
PA Classics Elite Blue 2007b
4
2
Under 12 Boys Division
Luzerne County Sports Complex 1
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
2:30 PM
#01029
H:
PENN FC YOUTH BLACK 2007B
A:
Lnusc Fury 2007b
2
1
Under 12 Boys Division
Keller Field 2
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
5:00 PM
#01039
H:
PENN FUSION SA PREDATORS 2007B
A:
Continental FC Pre-ecnl White 2007b
2
0
Under 12 Boys Division
Delacy Soccer Complex 5
Saturday, April 13, 2019
Saturday
4/13/2019
9:30 AM
#01043
H:
Continental FC Pre-ecnl White 2007b
A:
PA RUSH NERO BLUE 2007B
2
4
Under 12 Boys Division
Proving Grounds #02B
Saturday
4/13/2019
2:00 PM
#01025
H:
KEYSTONE FC PREMIER 2007B
A:
PENN Fusion SA Predators 2007b
2
1
Under 12 Boys Division
Winding Hills Field B
Saturday
4/13/2019
3:30 PM
#01037
H:
Electric City Shock JR Volt 2007b
A:
PENN FC YOUTH BLACK 2007B
0
4
Under 12 Boys Division
Luzerne County Sports Complex 1
Saturday
4/13/2019
3:45 PM
#01044
H:
NUU Warriors 2007b
A:
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGON..
1
2
Under 12 Boys Division
Kelly Township Field 2
Saturday
4/13/2019
4:00 PM
#01028
H:
PA Classics Elite Blue 2007b
A:
LNUSC FURY 2007B
0
3
Under 12 Boys Division
Junction Center 04
Sunday, April 14, 2019
Sunday
4/14/2019
11:00 AM
#01046
H:
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGON..
A:
Keystone FC Elite 2007b
3
1
Under 12 Boys Division
Tino Leto Fields
Saturday, April 27, 2019
Saturday
4/27/2019
10:00 AM
#01035
H:
HULMELVILLE SC UNITED JR'S 2007B
A:
Radnor SC Samba 2007b
4
1
Under 12 Boys Division
Grace Episcopal Church #1
Saturday
4/27/2019
2:00 PM
#01038
H:
KEYSTONE FC PREMIER 2007B
A:
Continental FC Pre-ecnl White 2007b
8
1
Under 12 Boys Division
Winding Hills Field A
Saturday
4/27/2019
3:00 PM
#01033
H:
ENCO Red 2007b
A:
LOWER MERION SC LOST BOYS 2007B
0
1
Under 12 Boys Division
Fox Run 1
Saturday
4/27/2019
3:00 PM
#01040
H:
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGON..
A:
Ukrainian Nationals Black 2007b
3
1
Under 12 Boys Division
Tino Leto Fields
Sunday, April 28, 2019
Sunday
4/28/2019
2:30 PM
#01032
H:
HULMELVILLE SC UNITED JR'S 2007B
A:
Lower Merion SC Lost Boys 2007b
2
0
Under 12 Boys Division
Grace Episcopal Church #1
Sunday
4/28/2019
2:30 PM
#01042
H:
PENN FUSION SA PREDATORS 2007B
A:
PA Rush Nero Blue 2007b
2
1
Under 12 Boys Division
United Sports #03
Sunday
4/28/2019
4:00 PM
#01041
H:
Keystone FC Elite 2007b
A:
Ukrainian Nationals Black 2007b
3
3
Under 12 Boys Division
Winding Hills Field A
Saturday, May 4, 2019
Saturday
5/4/2019
10:00 AM
#01021
Semi Final
H:
Keystone FC Premier 2007b
A:
PENN FC YOUTH BLACK 2007B
2
4
Under 12 Boys Division
Winding Hills Field A
Saturday
5/4/2019
3:00 PM
#01022
Semi Final
H:
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGON..
A:
Hulmelville SC United Jr's 2007b
3
2
Under 12 Boys Division
Tino Leto Fields
Saturday, May 18, 2019
Saturday
5/18/2019
9:00 AM
#01023
Final
H:
PENN FC Youth Black 2007b
A:
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGON..
1
3
Under 12 Boys Division
United Sports #02A
Saturday
5/18/2019
5:30 PM
#01045
H:
NUU Warriors 2007b
A:
Keystone FC Elite 2007b
3
3
Under 12 Boys Division
Kelly Township Field 2
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
Under 12 Boys Division Standings
Details
Group A
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
Keystone FC Premier 2007b
KEYSTONE FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
2
0
0
10
2
8
5
6
2.
PENN Fusion SA Predators 2007b
PENN FUSION SOCCER ACADEMY
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
1
0
3
3
0
0
3
1
3.
PA Rush Nero Blue 2007b
PA RUSH
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
1
0
5
4
1
1
3
1
4.
Continental FC Pre-ecnl White 2007b
CONTINENTAL FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
2
0
3
12
-9
-6
0
Group B
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
PENN FC Youth Black 2007b
PENN FC YOUTH
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
1
0
0
4
0
4
4
3
2
2.
Lnusc Fury 2007b
LANGHORNE NESHAMINY UNITED SC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
1
0
0
3
0
3
3
3
2
3.
Electric City Shock JR Volt 2007b
ELECTRIC CITY SHOCK JR. FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
1
0
4
6
-2
-2
3
2
4.
PA Classics Elite Blue 2007b
PENNSYLVANIA CLASSICS
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
2
0
2
7
-5
-5
0
Group C
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
Southern Chester County SA Dragons 2007b
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA (SCCSA)
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
3
3
0
0
8
3
5
5
9
2.
Keystone FC Elite 2007b
KEYSTONE FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
3
0
1
2
7
9
-2
-2
2
3.
NUU Warriors 2007b
NORTH UNION UNITED SC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
1
1
4
5
-1
-1
1
2
4.
Ukrainian Nationals Black 2007b
UKRAINIAN NATIONALS
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
1
1
4
6
-2
-2
1
2
Group D
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
Hulmelville SC United Jr's 2007b
HULMEVILLE SC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
2
0
0
6
1
5
5
6
2.
Lower Merion SC Lost Boys 2007b
LOWER MERION SC (LMSC)
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
1
0
1
2
-1
-1
3
3.
ENCO Red 2007b
EASTERN NORTHAMPTON COUNTY SC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
0
1
0
0
1
-1
-1
0
1
4.
Radnor SC Samba 2007b
RADNOR SC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
0
1
0
1
4
-3
-3
0
1
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
Under 12 Boys Division Bracket
All
Fit on Page
Semi-Finals
Final
Champion
Keystone FC Premier 2007b - 2
PENN FC Youth Black 2007b - 1
Southern Chester County SA Dragons 2007b
5/4/2019 10:00 AM
#1021 - WH Field A
5/18/2019 9:00 AM
#1023 - United Sports #02A
PENN FC Youth Black 2007b - 4
Southern Chester County SA Dragons 2007b - 3
5/4/2019 3:00 PM
#1022 - Tino Leto Fields
Southern Chester County SA Dragons 2007b - 3
Hulmelville SC United Jr's 2007b - 2
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
Under 12 Girls Division
Under 12 Boys Division
Under 13 Girls Division
Under 13 Boys Division
Under 14 Girls Division
Under 14 Boys Division
Under 15 Girls Division
Under 15 Boys Division
Under 16 Girls Division
Under 16 Boys Division
Under 17 Girls Division
Under 17 Boys Division
Under 18 Girls Division
Under 18 Boys Division
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Scheduling Options for Under 12 Boys Division
Division Name
Division Note
No Note Displayed
Do NOT set the MAX score Differential unless you want to BLOCK entry of scores that are higher (e.g. if you set the Max to 4, a 9-1 game will be recorded as 5-1.
This is not that same as setting tiebreakers in the scoring rules
).
Max Score Differential
N/A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Set differential by division
Post Scores
Yes
No
Scoring Rules
Default
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Show Games
Yes
No
Clear team overrides so system can update games
All Divisions
Set all games 'based on points' using the current point results
All Divisions
Lock the games 'based on points' in this division so the system does not change teams. Set all games to "counting games" and unlock standings.
All Divisions
Lock the division so the system does not change the standings/points
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
0
0
U12M01
PRESPAE
2019
PRESPAE
PA000
teamclub
Y
1
NoCodes
Under 12 Boys Division
PAE
2020
1/1/1900
Y
Set Max Differential
Schedule View
From
To
GO
Get in Sinc
Contact Us
LOGIN
LOGIN
PRESPAE
0
SincSports Alert
Handle Alert
SINC Content Manager